.
 
پیام رهبری
پیوندهای مفیدتبریز 2018

***برای اطلاع از فعالیتهای روزانه نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی و مطالب متنوع از بخش کشاورزی استان به کانال تلگرام نظام صنفی استان مراجعه نمایید ***


رئیس نظام صنفی کشاورزی استان: ضمن تاکید بر ضرورت حفظ اراضی ملی و منابع طبیعی، خواستار رفع تداخلات و مشکلات کشاورزان و دامداران شهر صوفیان با اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان شد.

به گزارش دبیرخانه نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی؛ عطااله هاشمی ظهر امروز در نشست هم اندیشی رفع موانع و مشکلات کشاورزان شهر صوفیان که با حضور مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی و جمعی از کشاورزان این شهر برگزار شد، ضمن تبریک سال نو، با اشاره به اهمیت منابع طبیعی، مراتع و جنگل ها در حیات بشری، بر ضرورت مشارکت و حضور فعال مردم در حفظ، احیا و توسعه این منابع تاکید کرد و گفت: با عنایت به اینکه منابع طبیعی جزء لاینکف نظام کشاورزی است لذا باید در کنار بهره برداری بهینه در حفظ و حراست از این منابع نیز بکوشیم.

وی اضافه کرد: مطمئنا هیچ کشاورزی مایل به نابودی منابع طبیعی، مراتع و جنگل ها نیست اما غالبا ابهام در نقشه های منابع طبیعی و عدم دسترسی به این نقشه ها کشاورزان را دچار سردرگمی کرده و برخی سودجویان از این موقعیت استفاده کرده و در نهایت این موضوع باعث بدنامی کشاورزان می شوند.رئیس نظام صنفی کشاورزی آذربایجان شرقی ادامه داد: متاسفانه در طول دهه های گذشته عدم شفافیت در خصوص مالکیت منابع طبیعی باعث بروز برخی اختلافات فی ما بین کشاورزان و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان شده است.

وی وجود خلاء های قانونی را یکی از عوامل مهم بروز این اختلافات اعلام کرد و افزود: متاسفانه عدم آگاهی کشاورزان به قانون و مسائل حقوقی باعث شده تا غالبا حق وحقوق این قشر زحمت کش پایمال شود.

 هاشمی در ادامه، ضمن قدردانی از مدیر کل مردم محور و شهروند مدار منابع طبیعی استان از عقد تفاهم نامه همکاری نظام صنفی کشاورزی آذربایجان شرقی با کانون وکلای دادگستری و بسیج حقوق دانان استان طی روزهای آتی خبر داد و گفت: مصمم هستیم تا با بهره گیری از ظرفیت های کانون وکلا، مانع تضییع حقوق کشاورزان شویم و در این راستا بر آنیم تا تعدادی از وکلا را به عنوان وکلای اختصاصی اعضای نظام صنفی کشاورزی آذربایجان شرقی انتخاب کنیم تا دعاوی  مربوط به کشاورزان را رسیدگی کنند و در اینجا جا دارد متذکر شوم که بدون هیچ چشمداشتی، این وکالت ها رایگان خواهند بود و حق الوکاله وکلای منتخب از طرف نظام صنفی پرداخت خواهد شد.

وی در خاتمه با بیان اینکه نظام صنفی کشاورزی آذربایجان شرقی همواره حامی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان است،پیشنهاد کرد در راستای افزایش همکاری ها، تفاهم نامه ای بین این دو نهاد منعقد شود.
در ادامه این نشست،  مشکلات و تداخل اراضی کشاورزان با منابع طبیعی روستاهای سرکنزه، نظرلو، باغ وزیر ، گروس،لار و ..... از سوی کشاورزان، دهیاران و شوراهای اسلامی روستاهای تابع صوفیان مطرح شد . داور نامدار؛ مدیرکل منابـع طبیعی و آبخیـزداری آذربایجان شـرقی:
ضمن هم اندیشی برای برطرف سازی مشکلات کشاورزان شهر صوفیان، ابراز امیدواری کرد و گفت: امیدواریم در سال 96 شاهد اتفاقات خوبی در کشور باشیم.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در این راستا با تکیه بر پیشینه تصویـب قانـون حفاظت و بهره بـرداری از جنگل هـا و مراتع و بیان اینکه  ایـن قانون 67 ماده و 50 تبصره دارد، ادامه داد: این قانون در جلسـه بیسـتم تیر 1346 شمسـی بـه تصویـب مجلس شـورای ملـی رسـیده است و بر اسـاس ایـن قانون، عرصـه و اعیانـی کلیـه جنگل هـا، مراتع و بیشـه های طبیعی و اراضی جنگلی کشـور جـزو اموال عمومـی محسـوب می شود و متعلـق به دولت اسـت، و هر چند قبل از ایـن تاریخ، بعضی از افراد زمین هایی را متصرف شـده، و سـند مالکیت گرفته باشـند.

 وی با اشاره به اینکه دو سـال پیش کمیسـیون رفع تداخل های اراضـی در راسـتای اجـرای قانـون مـاده ۵۴ رفع موانع تولیـد و آیین نامه مربوطه راه اندازی شده است، تصریح کرد: بـا اجرایی شـدن ایـن آیین نامـه، گامی بـزرگ و تاریخی بـرای رفع تداخل های اراضی ملـی، دولتی و مسـتثنی های کشـاورزان کـه ناشـی از اجـرای بعضی از قوانیـن و مقـررات مـوازی، و نیز کاهـش اختلاف های ملکـی به جای مانده از سـال های متمادی برداشـته شده است.

 نامدار در این راستا با بیان اینکه دولت تدبیر و امید از زمان آغاز فعالیت خود، با وضع آیین نامه ها و اساسنامه ها مصمم به رفع تداخل ها و اختلاف های موجود  بین سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و کشاورزان و دامداران بوده است، ادامه داد: ما هیچ نگاه منفی به کشاورزان و دامداران نداریم و اگر هم اختلافی بین منابع طبیعی و آبخیزداری استان با مردم پیش می آید، همه برای حفظ منافع طبیعی است و در این راه، وظیفه ما، عمل در حیطه قانون، شنیدن مشکلات شما و کاهش مشکلات با تکیه بر ساز کارهای مشروع موجود در نظام است و جا دارد متذکر شوم نیت ما کاهش این مشکلات و برطرف سازی اختلاف های موجود از طریق قانون است.
طبقه بندی: گزارش، اخبار استان، اخبار شهرستانها،
برچسب ها: جلسه، منابع طبیعی، بررسی مشکلات، مدیرکل، عطااله هاشمی،
[ چهارشنبه 23 فروردین 1396 ] [ 03:14 ب.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره ما

سامانه اطلاع رسانی نظام صنفی کارهای کشاورزی استان آذربایجان شرقی به منظور برقراری ارتباط دو سویه با كشاورزان عضو نظام صنفی كشاورزی و همکاران نظام صنفی در سراسر استان ایجاد و راه اندازی شده است. لذا از كلیه عزیزان درخواست می شود هرگونه اخبار فعالیت ،پرسش و یامشكلات و پیشنهادات خود را ازطریق این سامانه با هیئت مدیره نظام صنفی استان درمیان بگذارند.

برای طرح پیشنهادات وانتقادات و مشكلات خود از گزینه "تماس با ما" استفاده نمایید.همچنین نظرات خود را در مورد هر مطلب می توانید درقسمت " نظر دهید" ارائه كنید.

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
صفحات غیرفعال

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic