.
 
پیام رهبری
پیوندهای مفیدتبریز 2018

***برای اطلاع از فعالیتهای روزانه نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی و مطالب متنوع از بخش کشاورزی استان به کانال تلگرام نظام صنفی استان مراجعه نمایید ***

به گزارش دبیرخانه نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی؛ گردهمایی اطلاع رسانی، آگاه سازی و جلب مشارکت عمومی کشاورزان برای احیای دریاچه ارومیه با حضور جمع کثیری از کشاورزان و اعضای شورای اسلامی روستایی، ساعی مدیر کل بحران استان و مسئول ستاد احیای دریاچه ارومیه، خانی فرماندار ملکان، عطااله هاشمی رئیس نظام صنفی کشاورزی استان، ایرانیفام معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان، پاک نیا مدیر مشارکتهای مردمی سازمان آب منطقه ای و جمعی از مسئولان ادارات شهرستان ملکان در محل سالن اجتماعات فرمانداری ملکان تشکیل گردید .ساعی مدیر کل بحران استان و مسئول استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه :
با 40% صرفه جویی در مصرف آب می توان  1/700 مترمعکب مصرف  آب به دریاچه ارومیه فرستاد.

ساعی مدیر کل بحران استان و مسئول استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به وضعیت تراز دریاچه ارومیه در سالهای مختلف گفت: حداکثر تراز ثبت شده برای دریاچه ارومیه در سال 1374 به میزان 1278 متر بالاتر از سطح دریا و حداقل تراز ثبت شده در سال 93 به میزان 1270 متر است . بنابراین در طول 20 سال گذشته 8 متر کاهش ارتفاع دریاچه را شاهد بودیم .
وی گفت : با تمهیدات ستاد احیای دریاچه ارومیه و عنایات الهی در سال جاری نسبت به سال گذشته 50 سانتی متر افزایش ارتفاع دریاچه را شاهد هستیم .
ساعی با بیان اینکه مقدار حد مجاز برای برداشت آب از منابع قابل استحصال 40 درصد است گفت :متاسفانه ما در کشورمان بطور متوسط بیش از 72% از منابع را استفاده میکنیم و این مقدار مصرف ما را در وضعیت بحرانی قرار داده است و متوسط برداشت در دشتهای شیراز 135% است که این یعنی فاجعه
مدیر کل بحران آذربایجان شرقی با اشاره به  2/750  میلیارد متر معکب حق آبه دریاچه ارومیه افزود : با 40% صرفه جویی در مصرف آب می توان  1/700 مترمعکب مصرف  آب را کاهش داد تا به دریاچه ارومیه برود .
نماینده ستاد احیای دریاچه ا رومیه در استان آذربایجان شرقی با اشاره به عوامل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه افزود : تغییر اقلیم و بروز خشک  سالی چندین ساله – توسعه نامتوزان بخش کشاورزی – برداشت بیش از حد مجاز از منابع آب تجدید شوند را از علل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه عنوان کرد
وی به اثرات خشک شدن دریاچه ارومیه هم اشاره کرد و افزود : مشکل آب و کمبود آن در شهرها و مناطق جمعیتی موجب بحران های اجتماعی خواهد شد، همچنین موجب افزایش دما و کاهش بارش مهاجرت ساکنان حوزه و ساکنان تا شعاع 500 کیلومتری را تحت تاثیر قرار خواهد داد .
تخریب اراضی کشاورزی – بروز بیماریهای صعب العلاج و بروز ریز گردهای نمکی از دیگر مشکلاتی خواهد بود که در صورت دم احیای دریاچه ایجاد خواهد شد .
ساعی با اشاره به تحقیق، بررسی و مطالعات بیشاز 500 نفر از دانشمندان و متخصصین داخلی و 50 کارشناس و صاحب نظر خارجی در مورد دریاجه ارومیه و راهکارهای احیای آن گفت 26راهکار و برنامه برای احیای دریاچه تعریف و تدوین شده است و دولت دستگاههای محیط زیست، منابع طبیعی، جهادکشاورزی و سازمان آب را برای اجرای برنامه های احیای دریاچه انتخاب کرده است
و قرار است در طی برنامه 10ساله و در افق 1402 ارتفاع دریاچه به تراز اکولوژیک خود 1/1274برسد و درآن موقع میزان آب دریاچه 14 میلیارد متر معکب خواهد بود.
مسئول استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در پایان سخنان خود گفت : افراد جامعه، مردم و کشاورزان می توانند . برای احیای دریاچه ارومیه کمک کنند و از روحانیت محترم نیز درخواست می کنیم . از فرصت ماههای محرم  وصفر در منابر مردم را به کاهش مصرف آب و صرفه جویی دعوت و تشویق کنند .
عطااله هاشمی رئیس نظام کشاورزی استان آذربایجان شرقی:
کشاورزان از این فرصت برای اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار و کاهش مصرف آب کشاورزی اقدام نمایند .
 
عطااله هاشمی رئیس نظام کشاورزی استان آذربایجان شرقی  با تاکید بر نقش رهبران محلی در اصلاح و هدایت مردم افزود : اعضای شورای اسلامی، ریش سفیدان و کشاورزان پیشرو به عنوان رهبران محلی نقش سازنده ای در احیای دریاچه ارومیه می توانند ایفا نمایند .
عضو ستاد احیای ارومیه با اشاره به اینکه 9% آب دریاچه از طریق استانهای آذربایجان غربی و کردستان تامین می شود افزود: تنها 10% آب دریاچه از طریق استان آذربایجان شرقی تامین می شود و وضعیت دریاچه ارومیه بهانه ای است برای احیای آبهای زیر زمینی و دولت محترم علیرغم مشکلات مالی فراوان تمام توان و سعی خود را برای احیای دریاچه ارومیه گذاشته است و اعتبارات مربوط به دریاچه را تامین میکند و انتظار داریم کشاورزان از این فرصت برای اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار و کاهش مصرف آب کشاورزی اقدام نمایند .
رئیس نظام صنفی کشاورزی استان با اشاره به اهمیت و جایگاه دریاچه ارومیه در منطقه آذربایجان گفت: دریاچه ارومیه پس از خشک شدن اهمیت خود را نشان داد و نقش خود را در تامین امنیت ملی، منطقه ای، سلامت آمار جامع، رونق اقتصادی، حفظ محیط زیست و دهها نقش دیگر را بروز داد.
وی در پایان از کلیه کشاورزان و علاقمندان و دلسوزان خواست تا در احیای دریاچه ارومیه مشارکت کنند و مردم را برای مشارکت در برنامه های احیای دریاچه ترغیب و تشویق نمایند.
خانی فرماندار ملکان :
کاهش مصرف 24 میلیون متر مکعبی آب در بخش کشاورزی شهرستان
با اشاره به کاهش مصرف 24 میلیون متر معکبی آب در بخش کشاورزی شهرستان افزود : حجم آب تحویلی شهرستان در سال 93 معادل 74 میلیون مترمکعب بود که در سال 95 به میزان 50 میلیون متر معکب رسیده است .
فرماندار ملکان با اشاره به اقدامات دستگاههای اجرایی در جهت کاهش مصرف آب گفت : 50 کیلومتر لوله گذاری – 800 هکتار اجرای آبیاری تحت فشار – کاهش سطح زیر کشت پیاز اجرای تغییر الگوی کشت، ترویج کاشت گیاهان کم آب بر، مطالعه و طراحی کانل های 3و4 به طول 24 کیلومتر – تهیه نقشه کاداستر به میزان 6 هزار هکتار از اقدامات مهم شهرستان در جهت کاهش مصرف آب کشاورزی است .
وی به اقدامات امور آب شهرستان نیز اشاره کرد و گفت از 356 مورد چاه غیر مجاز شناسایی شده 309 مورد پلمپ و یا پر شده است و از این بابت حدود 3 میلیون متر معکب کاهش برداشت از منابع آب زیر زمینی داریم .   
    

   

طبقه بندی: اخبار استان، اخبار شهرستانها،
برچسب ها: آب، دریاچه ارومیه، ستاداحیا، ملکان، گردهمایی، فرماندار، عطااله هاشمی،
[ یکشنبه 4 مهر 1395 ] [ 01:00 ب.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره ما

سامانه اطلاع رسانی نظام صنفی کارهای کشاورزی استان آذربایجان شرقی به منظور برقراری ارتباط دو سویه با كشاورزان عضو نظام صنفی كشاورزی و همکاران نظام صنفی در سراسر استان ایجاد و راه اندازی شده است. لذا از كلیه عزیزان درخواست می شود هرگونه اخبار فعالیت ،پرسش و یامشكلات و پیشنهادات خود را ازطریق این سامانه با هیئت مدیره نظام صنفی استان درمیان بگذارند.

برای طرح پیشنهادات وانتقادات و مشكلات خود از گزینه "تماس با ما" استفاده نمایید.همچنین نظرات خود را در مورد هر مطلب می توانید درقسمت " نظر دهید" ارائه كنید.

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
صفحات غیرفعال

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات