تبلیغات
.

.
 
پیام رهبری
پیوندهای مفیدتبریز 2018

***برای اطلاع از فعالیتهای روزانه نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی و مطالب متنوع از بخش کشاورزی استان به کانال تلگرام نظام صنفی استان مراجعه نمایید ***


از نکات برجسته این نشست به موارد زیر اشاره میشود.
1-حضور هفتگی یکنفر از اعضای هیئت مدیره نظام صنفی در کمیسیون های کشاورزی، اقتصادی و اجتماعی مجلس شورای اسلامی به عنوان مهمان ویژه
 2- ارائه طرح‌های موردنیاز بخش کشاورزی توسط نظام صنفی کشاورزی به نمایندگان مجلس و دفاع از آن در کمیسیون های تخصصی مجلس
3- پیشنهاد تدوین آیین نامه های اجرایی قوانین مصوب مجلس توسط خود  مجلس برای جلوگیری از تدوین آیین نامه های اجرایی دولتی مغایر با روح قوانین مصوب
 4- پیشنهاد پایش اجرای قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی توسط تشکلهای مردم نهاد و اطلاع رسانی قوانین مصوب کشاورزی به نظام صنفی کشاورزی و خانه کشاورز

به گزارش دبیرخانه نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی؛ جلسه مشترک اعضای هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستانها و دبیران خانه کشاورز شهرستان ها و اعضای کمیسیون کشاورزی شورای اسلامی استان با 6 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان آذربایجان‌شرقی آقایان مهندس سعیدی نماینده مردم تبریز،اسکو و آذرشهر، خانم دکتر آقا پور نماینده مردم شهرستان شبستر، دکتر وحدتی نماینده مردم شهرستان بستان آباد، دکتر داوودی نماینده مردم شهرستان سراب ، مهندس امینی نماینده مردم شهرستان هشترود، دکتر شیویاری نماینده مردم شهرستان میانه بعداز ظهر دوشنبه 4 مرداد ماه در محل سازمان تعاون روستایی استان برگزار گردید.
در این جلسه که 5 ساعت طول کشید کلیه مسائل و مشکلات بخش کشاورزی استان مطرح شد و راهکارهای پیشنهادی اعضای حاضر در جلسه به نمایندگان ارائه شد.
انعکاس خبری جلسه از سیمای مرکز آذربایجان شرقی

[http://www.aparat.com/v/LGZFH]سعیدی نماینده مردم تبریز،اسکو و آذرشهر:
خواسته ما نیز تقویت و حمایت از صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی است
سعیدی نماینده مردم تبریز،اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی بحث بیمه کشاورزان که در سالهای قبل نیز مطرح می شد اکنون نیز مطرح می شود گفت: آیین نامه های اجرایی قوانینی مصوب مجلس شورای اسلامی توسط وازارت خانه و سازمانهای مرتبط تدوین و تهیه می شوند که اغلب با روح قوانین مصوب مغایرت دارند و این امر مشکلاتی را در اجرای قوانین بوجود می آورند و کوجب تفسیرها و اعمال سلیقه های متفاوت می شود.
نماینده تبریز با تاکید بر پایش قوانینی توسط تشکلهای مردم نهاد افزود:در بخش کشاورزی آیین نامه ها و دستورالعمل مغایر با قوانین را مشخص کنید و به صورت مکتوب به ما اعلام نمایید تا پیگیری لازم از سوی نمایندگان انجام گیرد.
سیعدی با اشاره به نا کافی بودن بودجه پیش بینی شده برای بیمه تامین اجتماعی کشاورزان در نظر بگیرد و ماهم در مجلس کمک کنیم و در صورت نیاز درصدی را به اضافه کنیم. امکان تغییر دادن در لایحه بودجه در مجلس 5درصد است
نماینده مردم تبریز،اسکو،آذرشهر با تاکید بر تقویت صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی افزود خواسته ما نیز تقویت و حمایت از صندوق است و انتظار داریم در جهت تحقق اهداف صندوق مسئولان صندوق بطور جدی وارد شوند. اختیارات شبکه بانکی در سطح استانها محدود است .
وی افزود: بنده قول میدم  با همکاری دوستانمان در مورد تسهیلات ویژه بخش کشاورزی کار مهمی در مجلس انجام می دهیم بویزه در بحث استمهال وامهای کشاورزی و سرمایه گذاری بیاندیشیم .
وی در پایان با اشاره به بی مهری های زیاد در بخش کشاورزی افزود:متاسفانه ظلم های زیادی در بخش کشاورزی شده است و کمترین توجه به این بخش شده است .در حالی که تنها بخش اقتصادی که در دوران تحریم روی پای خود ایستاد و چرخهای اقتصادی کشور را چرخاند بخش کشاورزی است بنابراین لازم است در دوران پسا تحریم توجه ویژه ای به این بخش شود.دکتر معصومه آقاپور نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی:
نمایندگان نظام صنفی کشاورزی استان در جلسات کمیسیون اجتماعی به عنوان مهمان ویژه حضور یابند  
خانم دکتر آقاپور نماینده مردم شبستر با اشاره به تصویب بیمه تامین اجتماعی در سال 84 افزود:خوشبختانه با تصویب مجلس کسانی که 10سال حق بیمه پرداخت کرده اند و سن آنها بالای 60سال باشدو 35%از توان کاری آنان کم شده باشدبا تصویب کمسیون ویژه بازنسشت می شوند
نماینده مردم شبستر افزود :سود وارزش افزوده بخش کشاورزی در صنایع تبدیلی کشاورزی است و باید کشاورزان از خام فروشی به طرف صنایع تبدیلی و فرآوری سوق پیدا کنند. در این رابطه کسب تجارت از سایر استانها و سایر کشورها مفید خواهد بود .
خانم دکتر آقاپور با تاکید بر بهره گیری از فن آوری های نوین در بخش کشاورزی افزود:پیشنهاد می کنم روی فن آوریهای کشت بدون آب کار کنیدو در زمینه بازدید از این مکانها و فت آوری ها حاضرم کمک نمایم.
نماینده مردم شبستر قول داد هرهفته روز یکشنبه و سه شنبه یکنفر از نمایندگان نظام صنفی کشاورزی استان در جلسات کمیسیون اجتماعی به عنوان مهمان ویژه حضور داشته باشند .   


دکتر وحدتی نماینده مردم بستان آباد:
شرط صادرات محصولات کشاورزی استاندارد بودن و ارگانیک بودن است.

دکتر وحدتی نماینده مردم بستان آباد با اشاره به مسائل و مشکلات مطرح شده گفت : عمده مشکلات مو موارد مطرح شده در موضوع عدم دریافت وام و تسهیلات بانکی است. متاسفانه در طول 35 سال گذشته همه تولید کنندگان به دنبال دریافت وام هستند و برای راه اندازی و  یا خارج کردن رکورد تنها به فکر وام هستند. سوال این است که چه مقدار و چند درصد از وامها دریافتی بصورت واقعی در بخش درست مصرف شده است ؟
وی با تاکید بر تخصصی کردن بخش کشاورزی گفت: یکی از مشکلات صادرات محصولات کشاورزی کیفیت پایین محصولات تولیدی و ارگانیک نبودن آن است . بخش کشاورزی باید از نیروهای تخصصی و کار آمد استفاده کند و محصول تولیدی استاندارد داشته باشد و چنانکه شاهد هستیم محصولات استاندارد و ارگانیک حتی به کشورهای دیگر صادر میشود .امینی نماینده مردم هشترودو چارویماق:
مسئولان صندوق بیمه تلاش میکنند تا با بهانه های مختلف غرامت پرداخت نکنند

امینی نماینده مردم هشترود و چارویماق با اشاره به نیاز های کشاورزی به قوانین حمایتی در بخش کشاورزی گفت:نظام صنفی و خانه کشاورز وسایر تشکلهای کشاورزی  درخواستهای خود را به صورت قانونی به نمایندگان بدهند تا آنها نیز بتوانند به جامعه کشاورزی خدمت کنند
امینی با اشاره به مشکلات مطرح شده در خصوص بیمه محصولات کشاورزی گفت: آنچه مسلم است مسئولان بیمه تلاش میکنند تا با بهانه های مختلف غرامت پرداخت نکنند. شما باید کشاورزان را آگاه کنید تا هنگام بیمه کردن هر گونه حادثه را بیمه کنند و به موارد مختلف بیمه ای توجه کنند تا در روز حادثه بیمه نتواند بهانه بیاورد.
وی در پایان تاکید کرد به عنوان سنخگو جمع نمایندگان استان عرض میکنم در خواستهای قانونی تان را بصورت جداگانه جهت پیگیری و تدوین طرح های حمایتی به ما بدهید.


دکتر داوودی نماینده مردم سراب و عضو کمیسیون کشاورزی:
آمادگی برای پذیرش  صاحب نظران کشاورزی استان به عنوان مهمان ویژه  در 2 روز هفته در کمیسیون کشاورزی 
دکتر داوودی با اشاره به موارد مطرح شده در کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت :در طول 2ماه گذشته تقریبا کلیه مسائل و مشکلات بخش کشاورزی در کمیسیون مطرح شده است .
و کمیسیون در حال کار روی پاره ای از این مشکلات است از جمله :
کمیسیون در حال کار و بررسی روی روی محصولات تراریخته و تغییر ژنتیکی یافته است که مشخص نماید این محصولات روی سلامتی انسان مضر است است یا نه
در خصوص تامین اجتماعی در کمیسیون مواردی تصویب شده است و در مورد یارانه گرده افشانی صحبت و مذاکراتی انجان یافته است .
وی افزود : تحقیقات کشاورزی باید کاربردی شود و در هر منطقه به جهت انجام آبیاری مکانیزه و مکانیزاسیون کشاورزی باید قطعات کشاورزی تجمیع شود و این از موارد اساسی مطرح شده در کمیسیون کشاورزی است.
در حال جمع آوری اطلاعات  و وضعیت کارخانجات لبنی هستیم .خیلی از کارخانجات لبنی در حالت رکود هستند و یا برخی دیگر که فعال هستند زیر قیمت شیر را میخرند. لذا از شما درخواست میکنم وضعیت کارخانجات لبنی را جهت جمع بندی وضعیت صنایع لینی به بنده ارسال کنید .
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت : در مورد بیماری تب برفکی متاسفانه مشکلات زیادی داریم . بر آورد خسارت شده است و از شما می خواهیم برآورد خسارت شده است و از شما میخواهیم برآورد خسارت بیماری تب برفکی را جهت تامین خسارات و جبران بخشی ار آن به بنده اعلام کنید تا از طریق مجلس به انها کمک کنیم. وی تاکید کرد مقرر شده است انستیو رازی تقویت شدتا واکسنها ی دامی مورد نیاز تهیه و به موقع در اختیار مردم و دامداران قرار گیرد.
دکتر داوودی با اشاره به وجود و بروز انواع بیماریها و آفات گیاهی گفت:بیماری زنبور عسل ،ماهی و طیور و دامها در حال افزایش هستندو برخی آفات گیاهی نیز در حال گسترش است و لازم است با بهره گیری از روشهای جدید و فن آوری های روز پیشگیری و اقدامات انجام گیرد . وی با اشاره به قیمت پایین برخی محصولات کشاورزی گفت:از تولید محصولات کشاورزی که بازار محدودی دارد جلوگیری شود تا پس از تولید در دست کشاورزان نماند.
دکتر داوودی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از اعلام آمادگی برای پذیرش و هماهنگی اعضای فعال و صاحب نظر کشاورزی استان به عنوان مهمان ویژه  در 2 روز هفته در کمیسیون کشاورزی خبر داد .


دکتر شیویاری نماینده مردم میانه :
سهم استان برای پرداخت به موقع بهای گندم بایدحفظ شود
دکتر شیو یاری  نماینده مردم میانه  و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به دراخواستهای کشاورزان در خصوص بیمه تامین اجتماعی گفت:در مورد تامین اجتماعی خبرهای خوبی در راه است که بزودی خواهید شنید.
نماینده مردم میانه در مورد زمان پرداخت بهای گندم خرید تضمینی کشاورزان افزود:با توجه به سردسیری بودن استان آذربایجان شرقی اگر فعالان کشاورزی استان طرحی در این خصوص دارند به ما ارائه کنید تا باتصویب آن در مجلس سهم استان برای پرداخت به موقع بهای گندم حفظ شود.    
عطااله هاشمی رئیس نظام صنفی کشاورزی آذربایجان شرقی :
اهم مشکلات و راهکارهای بخش کشاورزی استان آذربایجان شرقی

1 – تسریع در اجرای قانون بیمه تامین اجتماعی کارفرمایان بخش کشاورزی
با توجه به اینکه اغلب کارفرمایان بخش کشاورزی خود از کارگران کشاورزی هستند و بهمراه زنان ، فرزندان و یاکارگران خود در مزارع و باغات و دامداری ها مشغول فعالیت هستند به منظور حمایت از آنها و تامین آتیه  سالهای کهنسالی و ناتوانی جسمانی ، نسبت به تصویب قانون بیمه کارفرمایان بخش کشاورزی همانند کارگران کشاورزی اقدام گردد. (درخواست اصلاح مصوبه مجلس درقالب طرح اصلاح موادی  به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت ماده الحاقی 29 طرح مذکور که اعتبار لازم بابت اجرای این حکم از محل 20 درصد ردیف درآمدی  مندرج در قوانین بودجه سنواتی با عنوان درآمد حاصل از اخذ عوارض از واردات میوه و سبزیجات تأمین و به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می گردد که مبلغ حاصل از آن بنا به اذعان سازمان تامین اجتماعی برای حدود 12000نفر کفایت می کند) تقاضا دارد منابع پایدار و قابل اعتنایی ( تخصیص درصدی از عوارض واردات محصولات کشاورزی و نهاده های کشاورزی) برای بیمه تامین اجتماعی کشاورزان در نظر گرفته شود و بدون شک  این امر در نگهداشت نیروی انسانی شاغل دربخش و امنیت شغلی کشاورزان و امنیت غذایی کشور فوق العاده  موثر خواهد بود.

2 – عدم تخصیص منابع بانکی به بخش کشاورزی
براساس بند (ح) تبصره 11 قانون بودجه سال 94 و بندهای متناظر آن در سنوات قبل، بطورمتوسط حداقل 25 درصد از مجموع تسهیلات پرداختی بانکها و موسسات اعتباری بایستی به بخش کشاورزی با نرخ ترجیهی اختصاص یابد ولی رویکرد توزیع تسهیلات در سنوات گذشته به گونه ای بوده است که عملاً سهم بری بخش کشاورزی از تسهیلات بسیار پایین تر از درصد مقرر شده در قانون بوده است.

3 - تجدید نظر در ابعاد اقتصادی سند دار کردن زمینهای کشاورزی
قانون سند دار کردن زمینهای کشاورزی که به عنوان نقطه قوت بخش کشاورزی و برای حل مشکلات اسنادی و وثیقه ای کشاورزان مطرح و ارائه گردیده بود در عرصه عمل و اجرای قانون با تعیین حداقل ابعاد اقتصادی زمینهای کشاورزی و باغات بطور مثال در آذربایجان شرقی  برای مزارع آبی 10  هکتار و مزارع دیم   25 هکتار ، باغات آبی  5   هکتار و باغات دیم   10  هکتار تعیین گردید . با تعیین این ابعاد عملاً امکان سند دار شدن 95 درصد زمینها و باغات کشاورزی وجود ندارد زیرا اغلب مزارع و باغات در قطعات کوچک و کمتر از ابعاد تعریف شده است. لذا پیشنهاد می شود برای حفظ یکپارچگی اراضی کشاورزی و سند دار کردن آنها وضعیت فعلی قطعات ملاک عمل قرار گرفته و سند مالکیت صادر شود.

4 – تامین اعتبار استمهال وامهای کشاورزی آسیب دیده از سرمازدگی و خشکسالی
مطابق بند ( د ) تبصره 11 قانون بودجه سال های 93 و 94 کل کشور مقررگردیده است باز پرداخت وامهای اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی که دچار خسارتهای خشکسالی و سرمازدگی و ... شده اند پس از طرح وتصویب درکارگروه های مربوطه و بعد از تامین بار مالی اضافی از محل اعتبارات ماده ( 12 ) قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور و اعتبارات پیش بینی نشده قانون بودجه به مدت سه سال امهال گرددکه با وجود وقوع سرمازدگی، سیل وسایر حوادث غیرمترقبه به مزارع و باغات استان علی رغم انجام اقدامات اولیه در استان تاکنون هنوز از سوی بانک مرکزی در خصوص ابلاغ بار مالی حاصل از استمهال وام های یاد شده اقدامی صورت نگرفته است.

5 – تقویت ساختار صندوق بیمه محصولات کشاورزی و استقلال آن
صندوق بیمه محصولات کشاورزی که به عنوان یک نهاد بیمه ای تخصصی بخش کشاورزی در بانک کشاورزی تشکیل یافته است متاسفانه به علت عدم کارآمدی و عدم تامین خسارت آسیب دیدگان بخش کشاورزی به نهاد غیر موثری تبدیل شده است. نارضایتی کشاورزان از عملکرد صندوق و عدم تمایل کشاورزان به بیمه نمودن محصولات کشاورزی خود حکایت از عمق فاصله بین انتظارات و عملکرد صندوق دارد.ضمن اینکه استقلال این صندوق بصورت سابق در تقویت و کارآیی آن موثر خواهد بود.لذا لزوم بازنگری و ایجاد تغییرات اساسی درساختار صندوق بیمه محصولات کشاورزی به عنوان مطالبه جدی کشاورزان آذربایجان شرقی می باشد.

6 –  برنامه ریزی و اجرای الگوی کشت بر اساس مزیتهای منطقه ای، محدودیتها و نیازهای داخلی و صادراتی
7 – ارائه تسهیلات کم بهره به بخش کشاورزی و سود آورکردن فعالیتهای کشاورزی
8 – کاهش هزینه خدمات ارائه شده به کشاورزان توسط دستگاههای دولتی و وابسته به دولت
9- کاهش ضایعات محصولات کشاورزی و بالابردن ارزش افزوده محصولات با ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی
10 - اعطای تسهیلات جهت اتوماسیون مرغداریها با هدف کاهش هزینه تولید، مصرف بهینه انرژی و افزایش  بهره وری تولید با توجه به راندمان پایین انرژی در سرمایش و گرمایش و تهویه در غالب مرغداری های موجود.
11 – حمایت از توسعه زیر ساختهای مورد نیاز برای توسعه تولیدات گلخانه ای با مساعدتهای فنی و تسهیلاتی جهت بهینه نمودن مصرف آب کشاورزی
12 –   درخواست اجرای قانون مصوبه مجلس درخصوص قبولی اسناد عادی و رسمی کشاورزان بعنوان وثیقه از سوی بانکها و موسسات مالی درزمان اعطای تسهیلات
13 – هوشمندسازی مزارع و باغات برای بالابردن بهره وری دربخش کشاورزی با اجرای مزارع و باغات پایلوت و با حمایت دولت


پیشنهادات:
1.    وضع قوانینی که در راستای تقویت و حمایت بخش کشاورزی –کشاورز- روستا بوده و دارای ویژگیهای از جمله (شفاف،گویا، غیرقابل تفسیر و تحریف، بی نیاز به دستورالعمل اجرایی پر کننده خلاهای قانونی ودر نهایت با مشورت تشکلهای تنظیم شده باشد) تبصره 8 قانون بودجه 95 کنتورهای هوشمند
2.    نظارت بر اجرای قانون (کامل اجرا شود – بموقع اجرا شود-اطلاع رسانی به تشکلها انجام گیرد)  (قانون بیمه تامین اجتماعی –استمهال وامهای -25% سهم بانکها .... ) پایش اجرای قانون توسط تشکلها
3.    معرفی رسمی از هر شهرستان جهت صدور کارت مهمان ویژه برای حضور در جلسات کمیسیونهای مرتبط برای هر کمیسیون 1 نفر (برای انتقال اطلاعات،پیشنهادات و در جریان قرار گرفتن) توسط تشکلها       

اعتراض از نوع کارمندی
داود شیرمحمدی درجلسه با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص بندهای 1 ، 2 و 8  تبصره 24 لایحه برنامه ششم توسعه اعتراض و از نمایندگان مجلس خواستار عدم رای به این تبصره شد.

1- افزایش تدریجی سن و سابقه خدمت لازم برای مشمولین تمام صندوق‌های بازنشستگی و تامین اجتماعی از سال اول برنامه هر سال به میزان 6 ماه، به حداقل سن و سابقه خدمت جهت احراز  بازنشستگی

2- از تاریخ تصویب این قانون، بازنشستگی پیش از موعد مشترکین تمامی صندوق‌های بازنشستگی و تامین اجتماعی، ممنوع خواهد بود.

8- در تمامی صندوق‌های بازنشستگی و تامین اجتماعی میزان حقوق بازنشستگی براساس میانگین حقوق 5 سال آخر خدمت به قیمت روز (با احتساب ضرایب حقوق سنوات مربوطه مصوب هیئت وزیران) محاسبه می‌گردد.
            طبقه بندی: گزارش، اخبار استان،
برچسب ها: نمایندگان مجلس، تشکلهای کشاورزی، مجلس، سعیدی، آقاپور، داوودی، امینی،
[ یکشنبه 10 مرداد 1395 ] [ 08:24 ق.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره ما

سامانه اطلاع رسانی نظام صنفی کارهای کشاورزی استان آذربایجان شرقی به منظور برقراری ارتباط دو سویه با كشاورزان عضو نظام صنفی كشاورزی و همکاران نظام صنفی در سراسر استان ایجاد و راه اندازی شده است. لذا از كلیه عزیزان درخواست می شود هرگونه اخبار فعالیت ،پرسش و یامشكلات و پیشنهادات خود را ازطریق این سامانه با هیئت مدیره نظام صنفی استان درمیان بگذارند.

برای طرح پیشنهادات وانتقادات و مشكلات خود از گزینه "تماس با ما" استفاده نمایید.همچنین نظرات خود را در مورد هر مطلب می توانید درقسمت " نظر دهید" ارائه كنید.

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
صفحات غیرفعال

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :