.
 
پیام رهبری
پیوندهای مفیدتبریز 2018

***برای اطلاع از فعالیتهای روزانه نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی و مطالب متنوع از بخش کشاورزی استان به کانال تلگرام نظام صنفی استان مراجعه نمایید ***

شناسنامه نشریه

عنوان نشریه : مدیریت آبیاری درگیاهان ردیفی

نویسندگان : محمدرضارزمی-غلامرضارزمی

ویراستار ترویجی : کریم ذوالفقاری

ناشر: سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی اداره رسانه های آموزشی

تاریخ انتشار : 1390

مخاطبان : عموم زارعین 

در مقدمه نشریه آمده است : ایران با متوسط250 میلیمتر بارندگی سالیانه درمنطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد . میزان آب تجدید شونده در کشور برای هر فرد 1844 متر مکعب در سال  می باشد ، درحالی كه مصرف سرانه آب در جهان 580 متر مکعب  در سال می باشد در ایران 1400متر مکعب است . درصورت ادامه این وضعیت  در سال 1425 كشور به حالت بحرانی میرسد و ناگزیر خواهیم  بود  از کشورهای همسایه آب وارد کنیم و هم اکنون نیز زمزمه خرید آب از تاجیکستان شروع شده است . در صورت شروع  بحران آب ، اولین آثار مخرب آن در بخش کشاورزی مشاهده خواهد شد كه اولین مصرف کننده آب با 90 درصد می باشد.  متاسفانه راندمان پایین آبیاری با 35 درصد در آبیاری سنتی به این بحران افزوده است به عبارت دیگر در کشور کم آبی مثل ایران 65  درصدآب در آبیاری سنتی هدر  می رود . تلفات و برداشت بی رویه از آب های زیر زمینی ،  چاه ها ی آب اکثر مناطق کشور را در معرض نابودی قرارداده است .  با یک نگاه به روش های آبیاری در کشور مشاهده می شود كه  81.5 درصد آبیاری باسیستم های سنتی شامل : 38 درصد به روش شیاری،  31.5 درصد به روش کرتی و12 درصد به روش نواری انجام می گیرد و 5/18 درصد آبیاری با روش های تحت فشار ومدرن می باشد .

 بنابر این مدیریت آبیاری سطحی جهت آبیاری صحیح وافزایش راندمان ضروری است واگر برنامه ریزی صحیح در آبیاری سطحی اجرا نشود منجر به نابودی آبهای زیر زمینی ، فرونشست اراضی ، مهاجرت روستاییان به شهرها وکاهش تولید خواهد شد . درسال های اخیرتنها در مشهد به علت استفاده بی رویه از آبهای زیر زمینی در بعضی ازاراضی کشاورزی ، زمین یک متر نشست داشته است .

بطور مثال برای آبیاری یک هکتار مزرعه سیب زمینی در روش سنتی 15000متر مکعب آب مصرف می شود در حالی که حداکثر نیاز آبی آن 7500 متر مکعب می باشد.لذا تعجب نباید کرد که روزی در کشور ویا استان با بحرانی به نام آب مواجه شویم .

دریافت نسخه PDF نشریه

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره ما

سامانه اطلاع رسانی نظام صنفی کارهای کشاورزی استان آذربایجان شرقی به منظور برقراری ارتباط دو سویه با كشاورزان عضو نظام صنفی كشاورزی و همکاران نظام صنفی در سراسر استان ایجاد و راه اندازی شده است. لذا از كلیه عزیزان درخواست می شود هرگونه اخبار فعالیت ،پرسش و یامشكلات و پیشنهادات خود را ازطریق این سامانه با هیئت مدیره نظام صنفی استان درمیان بگذارند.

برای طرح پیشنهادات وانتقادات و مشكلات خود از گزینه "تماس با ما" استفاده نمایید.همچنین نظرات خود را در مورد هر مطلب می توانید درقسمت " نظر دهید" ارائه كنید.

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
صفحات غیرفعال

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic